ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10592232
*
nr 1059 2232
Spegel
Rokoko, Kompletterad, Senare backstycke & spegelglas, 133x50
Utrop:
5.000 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 september 2016
kl 20:31:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/9 11:38:14
1
Vinnande bud
- Klassiska
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kompletterad rokoko spegel speglar
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 20:32
*
Spegel
nr 1059 2232
Spegel
Rokoko, Kompletterad, Senare backstycke & spegelglas, 133x50
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 4.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 september 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/9 11:38:14 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Läs mer...
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kompletterad rokoko spegel speglar
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
20 maj kl 20:32